گزارش صعود به دومین قله فنی ایران

صعود به کول جنو دومین قله فنی ایران

کول جنو یکی از قلل زاگرس است که ارتفاع آن به 3813 متر می رسد. این قله در نزدیکی روستای کمندان، شهرستان ازنا قرار دارد.

موقعیت جغرافیای :

اشترانکوه یکی از چین خوردگی های عظیم ایران با قلل سر به فلک کشیده و بیشماری میباشد که از گردنه سراوند در شرق درود آغاز شده و با خط الراسی پر فرازو نشیب از فراز قللی با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر و یخچالهای دایمی پر شیب به کل جنو و دره دایی ختم  میشود . قلل اشترانکوه بسیار صعب العبور بوده و در عین زیبایی محسور کننده بسیار پر مخاطره میباشند . ریزش بهمن حتی در فصل بهار هم کوهنوردان را تهدید میکند و تا کنون قربانیان زیادی در این منطقه گرفته است. مسیر های بهمن گیر در تابستان عمدتا به شن اسکی های پر شیبی تبدیل میشوند که در جای خود با خطر ریزش سنگ و سقوط همراهند .

بلند ترین قله این مجموعه بی نظیر سن بران و فنی ترین آن کول جنو میباشد . کل یا کول در زبان محلی به مناطق غیر قابل عبور اطلاق میشود و از این نظر اسمی برازنده بسیاری از قلل اشترانکوه است .

مشخصات :

ارتفاع نقطه شروع کوهنوردی ۲۶۷۰ متر 

ارتفاع پناهگاه ۳۰۲۸ متر

ارتفاع پای تیغه ۳۳۴۰ متر

ارتفاع قله ۳۸۱۳ متر

 شرح برنامه :

در مورخه 4 تیر ماه 97 تعداد 25 نفر از کوهنوردان باشگاه مهرورزان قزوین به سرپرستی مربی علی مسگری با دودستگاه مینی بوس ساعت 8 صبح از قزوین به سمت الیگودرز حرکت کردند ساعت حدود 17 به الیگودرز رسیده و به سمت روستای خلیل آباد حرکت کردند. شب را در کمپ تنگه دایی چادر زدند صبح روز بعد ساعت 3  با همکاری و راهنمایی دوستانی از شهر الیگودرز که قبلا هماهنگی شده بود ، بیدار شده و به سمت قله عزیمت کردند در حالی که مسیر فوق العاده فنی را از روی تیغه ها عبور کردند و حدود ساعت 8:45 در سلامت کامل همه دوستان بر روی قله ایستادند بعد از شکرگزاری و گرفتن عکس ساعت 9:15 از مسیر سنگ خدا به سمت پایین برگشتند در نهایت ساعت 13:30 به وسیله نقلیه رسیده و به سمت قزوین حرکت کردند.

نکات مهم :

از یک ساعت بعداز کمپ تیغه ها شروع می شود .

به علت فنی بودن حتما باید از راهنمای محلی کمک گرفت .

زمان صعود 9 تا 10 ساعت برای تیم آماده