صعود به قله زرینه کوه

گزارش صعود به قله ماست چال(زرینه کوه)

قله زرینه کوه یا ماست چال به ارتفاع  تقریبی 4202 متر یکی از قله های وحشی و بکر منطقه طالقان می باشد . مبدا صعود این کوه از سمت جبهه جنوبی  روستای ناریان طالقان می باشد . این قله بر روی خط الراس شرقی غربی کندوان – علم کوه قرار دارد و از طریق گردنه ی سیالیز  واقع در زیر قله  و از طریق  تنها دهلیز قابل عبور به نام دریچه بنداز  سمت شمال به روستای زیبا و کوهستانی دلیر از توابع استان مازندران منتهی می شود . روستای دلیر از طریق یک جاده خاکی و به طول تقریبی بیست کیلومتر  به جاده چالوس و دوراهی دزدبن متصل است .

اعضای شرکت کننده در برنامه :

آقایان مجتبی نوری فرد – بهرام نیشابوری – میثم ولی زاده- احمد کاکاوند – یونس اسمی – محد رضا سلطانی – یداله بهزادفر – مصطفی توکلی – امیر حسین غالبی – مسعود علی دوست – اصلان قهرمانی – فرهاد شیرازی – محمد شهسواری – جمالی

 سرپرست : جمشید نجفی

 

ساعت شش صبح با یک دستگاه مینی بوس و به اتقاق همنوردها از قزوین به سمت روستای ناریان طالقان به راه افتادیم ، بعد عبوراز جاده پرپیچ و خم ساعت نه ونیم صبح به روستای ناریان رسیدیم . از داخل روستا قله سیالیز مشخص هست و قله زرینه کوه دیده نمی شود . پس از آماده شدن همنوردها و معرفی اجمالی و توضیح در خصوص قله و مسیر رسیدن به آن و شرح برنامه دوروزه از داخل روستا و باغ های بسیار زیبای آن  به راه افتادیم  و پس از حدود یک ساعت  به خارج باغات و به پل چوبی بر روی رودخانه رسیدیم .

طبق اعلام هواشناسی یه رگبار در بعد از ظهر روز جمعه پیش بینی شده بود ولی  همان صبح و در انتهای مسیر باغات و در دوراهی که دوشاخه رودخانه  بهم میرسند رگبار باران شروع شد  و همنوردها سریعا پانچو پوشیده و به خاطر احتمال سیل سریعا از رودخانه گذشتیم و در پناه مغارهای کوچکی که در دل تپه روبروی پل چوبی بود پناه گرفته تا باران قطع شود  ، پس از قطع باران مجددا در مسیر پاکوب به راه خود ادامه تا به بالای یال رسیدیم . از این مکان مزارع روستا به خوبی دیده شده و منظره بسیار قشنگی در این فصل  جلوی چشمان آدمی قرار می گیرد .

مسیر پاکوب بالای یال در داخل دشت کوچکی را ادامه داده و از سمت غرب آن پیش میرویم  تا به چشمه آب  چاشت خوران میرسیم .  سمت چپ چشمه و در نزدیک دره منتهی به قله سیالیز  یک یال نسبتا با شیب تند قرار داد  که پس از کمی استراحت و نوشیدن آب چشمه  مسیر پاکوب آن را  ادامه می دهیم . پس از رسیدن به بالای یال و طی چند گردنه کوچک مسیر خودمان را از سمت قله به سمت چپ و به سمت گوسفند سرا تغییر داده و با کمی کم کردن ارتفاع  حدود ساعت دو و نیم بعد از ظهر به محل گوسفند سرا رسیده و همنوردها چادرها را برپا کرده و به صرف ناهار و استراحت و گشت و گذار در اطراف منطقه می پردازند . باز هم در طول شب چندین بار رگبارهای کم و زیاد باران داشتیم .

ساعت حرکت صبح به سمت قله با کوله سبک  ساعت پنج صبح تعیین شده و به همنوردها اطلاع رسانی می گردد ، ساعت پنج صبح همنوردها آماده و مسیر گوسفند سرا و شب مانی را به سمت دست راست(شرق)  وسوار شدن بر روی یالی که به سمت قله میرود را ادامه می دهیم ، مسیر روبرو دارای شیب  تند و شن اسکی و کمی بالاتر دست به سنگ  و جلوتر دارای برف می باشد که مسیر را پشت سر گذاشته  و در ابتدای شیب تندی به سمت قله می رسیم که با کمی استراحت و تماشای طلوع خورشید راه خود را به سمت قله در پیش گرفته  ولی شیب تند مسیر سرعتمان را کمی کند کرده است با اتمام این مسیر به بالای شیب و نزدیک قله قرار می گیریم که منطقه تخت و پربرفی است و با عبور از آن  تابلوی قله از دور نمایان میشود و ذوق و شوقی در نگاه همنوردها دیده می شود ، ساعت نه وربع به قله رسیده وبا داشتن هوای پاک و خوب و بدون مه علم کوه خود نمایی میکرد و بسیار نزدیک و دست یافتنی بنظر می رسید ، در ضلع شمالی و در اخل دره ای سرسبز روستای دلیر دیده می شود . پس از استراحت بر روی قله و گرفتن عکس ها  مسیر فرود را در پیش گرفته و مقرر شد از مسیر صعود به پایین برنگشته و از طریق مسیر سنگ کشتی و ضلع غربی قله  فرود را ادامه داده و تا سنگ کشتی پاکوب  مشخصی وجود دارد ولی درادامه مسیر و پایین آمدن  تا کف دره که مجددا پاکوب مشخص میشود کمی مسیر فاقد پاکوب مشخص بوده و به تدریج شیب را کم کرده  و به کف دره که پوشیده از برف بود رسیدیم و با عبور از مسیر پاکوبی که در گذشته مسیر لوله کشی آب چشمه برای روستا بود مسیر خود را به سمت گوسفند سرا و محل چادرها ادامه می دهیم در این مسیر هنوز بقایای لوله های پلی اتیلنی آب به وضوح دیده می شود .

ساعت یک بعد از ظهر به گوسفند سرا رسیده و پس از صرف ناهار و استراحت ، چادرها را جمع کرده و ساعت دوبعد از ظهر مسیر خودمان را به سمت  روستای ناریان شروع می کنیم که با عبور از چند گردنه کوچک  و پاکوب مشخص ، مجددا به چشمه آب رسیده و  پس از کمی استراحت مسیر را ادامه داده و ساعت چهار بعد از ظهر به پل چوبی رودخانه رسیده و مسیر باغات را در پیش گرفته و پس از عبور از باغ های سرسبز و زیبا  ساعت پنج و ربع بعد از ظهر به پای مینی بوس رسیده و پس از کمی استراحت و بارگیری تجهیزات ساعت شش بعد ازظهر روستای زیبای ناریان را به سمت قزوین ترک می کینم .

 

آنتن دهی موبایل :

در خود روستا آنتن دهی وجود دارد ولی در طی مسیر تا گوسفند سرا در برخی از نواحی آنتن دهی ضعیف  و گاهی قطع شده ولی در گوسفند سرا و همچنین بالای قله آنتن دهی داریم .

در طی مسیر از چشمه آب چاشت خوران تا گوسفند سرا ، چشمه آب دیگری وجود ندارد و بهتر است از همین چشمه آب برداریم . از محل گوسفند سرا نیز تا بالای قله چشمه آب وجود ندارد . در مسیر فرود از سمت سنگ کشتی پس از پایین آمدن سراشیبی بعد از سنگ کشتی و نرسیده به کف دره چشمه آب  وجود دارد .