گزارش صعود به قله خرو نرو

قله خرو نرو (Khero Nero)

ارتفاع : 3620 متر

موقعیت : استان مازندران-سواد کوه(پل سفید)

سرپرست و راهنما : علیرضا عظیمی

مربی : علی مسگری

درباره قله :

قله خرو نرو (در زبان محلی خیرو به معنی چشمه کم آب و نرو به معنای چشمه پرآب می باشد) با ارتفاع 3620 متر بلندترین قله از خط الراس غربی شرقی نرو است. این خط الراس همچون دیواری عظیم، منطقه خشک سمنان را از استان مازندران جدا می‌سازد و منجر به پدید آمدن جنوبی‌ترین منطقه جنگل انبوه در ایران شده‌است.  ساختار صخره‌ای این رشته کوه زیبا باعث شده که صعود قله‌های آن دشوار باشد و گویند که هنوز خط الراس آن به صورت کامل پیشمایش نشده‌است. خط الراس نرو از منطقه خطیر کوه در سوادکوه آغاز می‌شود و در منطقه فینسک سمنان به اتمام می‌رسد . آبادی‌های اطراف این منطقه عبارتند از سنگده و ‌بندبن در ضلع شمالی و برنت در ضلع شمال غربی و ‌آدیه ،‌ برارده ، میروزان ،‌ کلمتا ، کود آب یاب ، امافت ، کنگلو در ضلع جنوبی. به صورت کلی قله نرو (خرو نرو) از سه جبهه قابل صعود است.

گزارش صعود:

درتاریخ 27/2/ 97 روز پنج شنبه تعداد 9 نفر از همنوردان با وسیله نقلیه مینی بوس ساعت 6:10 به سمت تهران ، جاده فیروزکوه حرکت کردیم ساعت 10 از شهر دماوند عبور کردیم حدود ساعت 11:40 به شهرفیروزکوه رسیده و به سمت پل سفید راهی شدیم مسیر به سمت روستاهای آریم ، سنگده ، فریم از شهر پل سفید مشخص بود ، جاده بسیار زیبا و کوهستانی بود ساعت 13:20 به روستای سنگده رسیدیم در آخر روستا کانکس نگهبانی بود که از عبور مینی بوس و وسیله نقلیه متفرقه جلوگیری می کردند به ناچار با وسیله نقلیه محلی به سمت جنگل حرکت کردیم بعد از طی کردن مسیر حدود 9 کیلومتر کوله ها را برداشته و از پاکوب ادامه مسیر دادیم پس از عبور از جنگل به دیوارهای سر به فلک کشیده رسیدیم که پایین همین دیواره ها کلبه چوبی و چشمه آب وجود داشت ، هوا مه آلود بود در منطقه ای بکر که زیبایی آن قابل وصف نیست شب را درکلبه به صبح رساندیم هوای منطقه به علت وجود برف سرد بود .

صبح روز جمعه 28 اردیبهشت ساعت 5 از خواب بیدار و ساعت 6 حرکت به سمت قله از مسیر پاکوب که از دهلیز یخچالی و سنگی آغاز شد حوالی ساعت 8 به گردنه و سرچشمه رسیدیم و در حالی که زمین پوشیده از برف بود از کنار دیواره های بلند سنگی عبور کردیم در نهایت با کمی دست به سنگ شدن و عبور از کنار سنگ سه پستان ساعت 11:40 به قله رسیده و بعد شکرگزاری و گرفتن عکس یادگاری ساعت 12 عزم برگشتن کردیم  حدود ساعت 16 به کلبه رسیده و بعد از صرف ناهار و جمع آوری وسایل به سمت پایین حرکت کردیم . در آخرساعت 18:20 همه همنوردان در سلامت کامل سوار وسیله نقلیه شده و به سمت قزوین حرکت کردیم.

ارتفاع روستا : 1340 متر

ارتفاع شروع کوهپیمایی : 1880 متر

ارتفاع کلبه : 2260 متر

کل مسافت پیموده شده : 18 کیلومتر