درباره قله :

شاه البرز،نام رشته‌کوه وقله‌ای است درالبرزبه ارتفاع ۴۱۷۰ متر.این رشته‌کوه، مرزطبیعی استان‌های البرز و قزوین را تشکیل می‌دهد. دامنهٔ جنوبی آن به درهٔ طالقان از استان البرز و دامنهٔ شمالی آن به درهٔ الموت از استان قزوین مشرف است.

شاه البرز بلندترین قله از خط الراس طولانی و شامخی است که در شمال شهرک طالقان و بین دو دره طالقان در سمت جنوب و الموت در سمت شمال قرار گرفته‌است. این خط الراس از جنوب به روستای دره طالقان و روستاهای حسنجون، آرتون، بزج و شهراسر، از شرق به پراچان و دیزان از شمال به دینه رود، کلان، سیلیکان، اوانک و دره الموت و از غرب به روستای آوه منتهی می‌شود. شاه البرز از سمت غرب به قله زیورچال می‌رسد و از جناح شمالی محدود به دیواره‌ها و سنگ‌های بلند حدوداً ۶۰۰ متری و یخچال‌های دائمی است. شاه البرز جزء کوه هاییست که صعود قلۀ آن کمی به درازا می کشد چون فاصله قله تا آخرین روستا (حسنجون) طولانیست(با GPS حدود 17 کیلومتر)از شمال این قله رخ جنوبی و غربی قله های منطقه علم کوه و تخت سلیمان به وضوح دیده می شود. از طرف شرق قلۀ رفیع سیالان و همچنین قله های دیگری مانند ناز و کهار، میش چال ها و چند قلۀ بالای 3 و 4 هزار متری منطقۀ طالقان، علم کوه و الموت به خوبی نمایان است.

اریخ اجرا : 9 الی 11 بهمن ماه 97

سرپرست: دکترمصطفی توکلی

گزارش برنامه : در روز چهارشنبه مورخه 9 بهمن چهار نفر از اعضای باشگاه درساعت 4 صبح با یک دستگاه سواری به سمت طالقان حرکت کردند حوالی ساعت 7:20 از روستای حسنجون درحالی که برفکوبی از روستا آغاز می شد شروع به حرکت کردند ساعت 8:40 از کنار کلبه عبور و وارد باغها شدند ساعت 9:30 بود که به رودخانه رسیدند رودخانه پرآب بود و اجازه عبور به آنها را نداد، برف زیادی در منطقه بود ، هوا خوب بود ، برای عبور به ناچار بالاتر رفته و از روی پل عبور کردند و حدود ساعت 11:30 به منطقه دوآب رسیده و بعداز کمی استراحت و عبوراز زیر صخره ها که برف زیادی داشت ساعت 12:30 سوار یال شدند برفکوبی را ادامه دادند در نهایت در ارتفاع 2900 زمان چادر زدن فرارسید ، صبح روز بعد حدود ساعت 6 حرکت به سمت قله آغاز شد ساعت از 12 گذشته بود که به آخرین یال از قله رسیدند و در نهایت حدود 12:45 بود که به قله رسیدند و بعداز گرفتن عکس و شکرگزاری به سمت کمپ حرکت کردند و عصر قبل از غروب آفتاب به کمپ رسیدند و در نهایت بعداز استراحت فردا آن روز کمپ را جمع و به سمت پایین حرکت کردند و حدود ساعت 13 سوار ماشین شده به قزوین برگشتند.