قله ارژنگ در دره طالقان در جنوب روستای میناوند و در110 کیلومتری استان البرز واقع شده است از نظر قدمت تاریخی به حدود 1500 سال پیش برمی گردد و ارتفاع از سطح دریا 2895 متراست.اهالی روستا فشندک آن را ارجنگ قلاع یا آرچنگ قلا و اهالی روستای میناوند آن را ارژنگ و در متون تاریخی قلعه ارژنگ نامیده اند.
مسیرهای صعود
۱-ازروستای فشندک ،ازیال غربی.
۲-ازروستای میناوند،ازیال شمال شرقی.(عمومی ترین مسیرصعود).
۳-ازروستای سفیدارک(سپیدارک)،ازمسیرجنوبی.( ازدومسیرقبلی طولانی تراست)
مسیر دسترسی به میناوند
اتوبان قزوین،کرج.خروجی طالقان وزیاران،نرسیده به شهرک،سمت راست تابلوی باریکان ومیناوند.جاده آسفالته را ادامه داده به باریکان وسپس میناوند میرسیم.
 
 
گزارش برنامه :
در روز 21 دی ماه 1397 تعداد 20 نفر از همنوردان باشگاه مهرورزان قزوین به سرپرستی آقای محمود حقیقت در ساعت 7 از قزوین به سمت طالقان و روستای میناوند حرکت کردند از دور شاهد برف زیادی در منطقه بودیم حدود ساعت 8:30 به روستای میناوند رسیدیم از روستا سد طالقان کاملا نمایان بود هوای سرد و صافی در منطقه حاکم بود ، بعداز آماده شدن ساعت حدود 8:50 بود که شروع به حرکت از داخل روستا کردیم در حالی که برف در منطقه دور از انتظار بود ، برف کوبی سنگینی برای دوستان به ارمغان آورد . حدود ساعت 14 بود که تمام دوستان در سلامت کامل بر روی قله ایستادند و با توجه به اینکه وقت تنگ بود و برای اینکه به شب برخورد نکنیم سریعا به پایین برگشته و بعداز صرف ناهار حوالی ساعت 17 به روستا رسیده و به قزوین برگشتند.
مدت زمان طی شده : 5 ساعت رفت و 3 ساعت برگشت
 
 
همیشه کوهنورد باشید 
باشگاه کوهنوردی مهرورزان